Domov / Kovaški muzej Kropa / Znameniti predmeti Kovaškega muzeja
Znameniti predmeti Kovaškega muzeja
Opis
Velika maketa v velikosti 3 x 5 metrov prikazuje Kropo v 19. stoletju: stavbni fond z značilnimi fužinarskimi hišami v osrednjem delu nekdanjega trškega naselja, cerkvi sv. Lenarta in Matere Božje ter hiše nekdanjih rudarjev in oglarjev na obrobju naselja.
Prikazane so lokacije nekdanjih železarskih in kovaških obratov: Spodnja in Zgornja fužina ter žebljarske kovačnice – vigenjci, umeščeni ob umetno zgrajene vodne kanale (rake) ob potoku Kroparica.
Maketa Zgornje fužine v Kropi
Opis
Maketa prikazuje pridobivanje železa za kovanje žebljev v Kropi v 19. stoletju, ko so starejše oblike talilnih peči na volka (slovenska peč) nadomestile večje peči, ob njih pa so bile zgrajene čistilne peči (presnovke) za predelavo surovega železa (grodlja) v kovno železo. Fužina je združevala talilno peč (plavž), težko kladivo (balos ali norec) na vodni pogon in dve vodni kolesi, ki sta poganjali težko kladivo in mehove. Maketo je ob odprtju muzeja leta 1952 izdelal kroparski tesar Anton Ažman.
Diorama vigenjca Vice
Opis
Trgovske table z žeblji iz Krope
Opis
Kovaški muzej hrani štiri table z vzorci žebljev iz druge polovice 19. stoletja, ki so bile namenjene predstavitvi prodajnega programa žebljev. Na tablah so stavbni žeblji z dvokrilnimi in okroglimi glavami, primerka železniških žebljev ter program podkovskih in čevljarskih žebljev, med katerimi so tudi kamelarji, podkovski žeblji za balkanski trg, in starejše izvedbe t. i. lovskih žebljev (planinčarjev) za težko planinsko obutev.
Okovani čevlji
Opis
Vojaški gorniški čevlji, okovani z žeblji planinčarji in trikuni (strojni nadomestki za žeblje planinčarje), so donacija Hansruedija Wylerja iz Švice leta 2006. Kovaškemu muzeju jih je poklonil zaradi povezav med kroparskim žebljarstvom in čevljarsko industrijo v Švici v obdobju med letoma 1933 in 1955. Žeblji planinčarji so bili ročno kovani žeblji za okovanje robov pohodnega dela podplatov planinskih, vojaških in delovnih čevljev.