Tokratna ustvarjalnica je namenjena predvsem najmlajšim in tudi staršem, ki si bodo med otrokovo dejavnostjo lahko utrgali nekaj minut prostega časa zase. Otroci bodo s senzorično igro spoznali delo arheologa in se še sami preizkusili v tej vlogi, pri tem pa se bodo super zabavali.

Kdo je arheolog?
Arheolog je oseba, ki raziskuje človeško preteklost, torej, kako so ljudje včasih živeli.

So neke vrste detektivi – ko najdejo star predmet, jih zanima vse o njem: koliko je star, kdo ga je uporabljal, za kaj ga je uporabljal … Tako počasi odkrivajo odgovore na vprašanja, kakšno je bilo življenje v preteklosti, kaj so ljudje jedli, katere predmete so uporabljali, v kaj so se oblačili … Takšne predmete imenujemo artefakti. Pri svojem delu arheolog sodeluje z drugimi znanstveniki, ki mu pomagajo pri njegovem delu z izkopanimi predmeti, npr.:
antropologi (človeški ostanki) | zoologi (živalski ostanki) |
---|---|
![]() |
![]() |
botaniki (rastlinski ostanki) | paleontologi (starodavna živa bitja oz. njihove fosile – dinozavri!) |
![]() |
![]() |
Arheologi delujejo v muzejih ali drugih ustanovah, ki se ukvarjajo z zgodovino in preteklostjo.
Najbolj pa jih poznamo po njihovem delu na terenu, kjer kopljejo po zemlji in iščejo različne zgodovinske ostanke. Za večje izkope, kjer ni strahu, da bi kaj poškodovali, na pomoč pokličejo bageriste, manjša kopanja, kjer morajo biti previdni, opravljajo na roke, za kar potrebujejo lopate, posebna strgala, gobice in čopiče za čiščenje predmetov in njihovih delov … Včasih jih v šali imenujejo tudi žličkarji, ker so nekatera njihova orodja videti kot žlice.
Še posebej zanimivo je, kadar najdejo kakšno razbito posodo, na primer, vazo. Takrat se trudijo zbrati vse črepinje, jih očistijo in poskusijo vse delčke spet sestaviti in v celoto.

Še ti se preizkusi kot arheolog 🙂
POTREBUJEŠ

Najprej v posodo stresi ”zemljo”. Umetni sneg izdelaš tako, da sodo bikarbono dodajaš peni za britje in temeljito zmešaš. Eno ali drugo sestavino dodajaš toliko časa, da imaš pod prsti občutek, kot bi zares tipal sneg, le da ta ni mrzel.
Razstavljene ter cele figurice pomešaj v zmes in nato vse skupaj temeljito potlači z rokami, da dobiš ravno površino (lahko ustvariš tudi hrib).
In zdaj … postani arheolog. Z žlico nežno začni kopati po ”zemlji” ter iskati zakopane predmete.
Ko najdeš katerega izmed njih, ga s čopičem, zobotrebcem ali gobico temeljito očisti.
Očiščen delček odloži poleg posode. Ko boš poiskal vse predmete in jih očistil, te čaka sestavljanje.
Uh, kako zabavno bi bilo šele, če bi izkopal in sestavil kakšno dinozavrovo okostje.

Ko boš končal igro, ne pozabi pospraviti za seboj, da ti bodo starši še kdaj dovolili takšno zabavo. Zemljo/sneg najlažje pospraviš kar s sesalnikom za prah.
Želimo ti veliko vznemirljivih odkritij. 🙂
Fotografije: Unsplash, Pixabay, Dreamstime, arhiv MRO