V domačih predalih najdemo vse mogoče stvari. Nekateri smo pravi hrčki, ker menimo, da nam bo slej ko prej nekaj že še prišlo prav. Pri nas doma se je tako nabral lep kup map vseh vrst: od starih fasciklov, reklamnih map, ki pridno čakajo, da jih spet uporabimo. Najprej vedno uporabimo tiste, ki so nam prijetne na oko, druge spet potisnemo na stran … Zdajšnji položaj nam je ponovno poleg dela prinesel še šolo na domu in nekaj več časa za ustvarjanje. Varujemo okolje in ne natisnemo vsega, kar dobimo v poštni predalček, vseeno pa se nam je nabralo kar nekaj delovnih listov. Shranjevanje in izpolnjevanje teh je precej bolj zabavno, če imamo pri roki mape z nam simpatičnimi slikami.

Danes bomo tako spoznali novo likovno tehniko, ki se imenuje kolaž, in z njo polepšali stare mape, da jih bomo spet z veseljem uporabili.
Kolaž je umetniško delo in hkrati tudi ime tehnike (način, kako je neko delo narejeno). Izdelamo ga kot sestavljanko iz delčkov različnih oblik in materialov (les, papir, blago, izrezki iz časopisa, fotografije, izseke drugih umetniških del), ki so prilepljeni na platno, papir ali drugo podlago. (Povzeto z Wikipedije.)
Danes je zelo poznan kolaž fotografij, ki ga izdelamo z računalniškimi programi ali aplikacijami (PhotoGrid, Picassa, Photoshop …).
Kolaža sta ustvarjena z aplikacijo Collage Maker.
Na zadnji spletni razstavi Galerije Šivčeva hiša Kje nas najdete? Mlada ilustracija 2020 si lahko pogledaš nekaj vrst kolažev. Najdeš jo TUKAJ.
Zdaj pa izdelajmo svoj kolaž.
Potrebovali bomo:

Vzamemo stare revije in časopise, ki jih bomo potem zavrgli (vprašaj starše, katere lahko uporabiš). Lepe slike najdeš v revijah o živalih, katalogih turističnih agencij, kuharskih, športnih in avto-moto revijah. Izberi si sličice tistega, kar ti je pri srcu, lahko je to tvoja najljubša pevka, igralec, hrana, žival, eksotični kraji. Nato sličice izreži (to je tudi dobra vaja za rezanje za mlajše umetnike).
Namig 1: če boš rezal pravokotne oblike, bo sestavljanje lažje, vsekakor pa je zanimivo, če kolaž popestriš še s kakšno drugo obliko, npr. krogom, trikotnikom.
Namig 2: Lep kolaž nastane, če izrežeš slike, kjer prevladuje en barvni odtenek, npr. moder, rumen, zelen …
Na prednjo stran mape razporediš izrezane slike, postaviš jih tako, da pokrijejo celo stran, lahko se prekrivajo tudi med seboj.
Namig 3: dodaš lahko tudi napise, pesmice, iz posameznih izrezanih črk sestaviš svoje ime …
Ko si zadovoljen z razporeditvijo, začneš z lepljenjem. Polepiš lahko vse strani mape, tudi notranje. Ko končaš, lahko svoj izdelek oblepiš še s samolepilno folijo, da bo bolj obstojen.
Za zahtevnejše ustvarjalce:
Na prazen list papirja naredi svojo umetnino, ki jo boš nato nalepil na mapo. V lončku zmešaš tempera barvo (lahko tudi akrilno), nekoliko jo razredčiš z vodo, v barvo na hitro namočiš 2/3 bombažne vrvice, da se ne napoji preveč. Vrvico križemkražem ali vijugavo zviješ po praznem listu papirja in nato potegneš vzporedno s papirjem. Nastali bodo zelo zanimivi vzorci, še posebej, če boš na istem papirju uporabil različne barve.
Umetnino nato nalepi na mapo in po želji dodaj še druge slike, ki jo bodo dopolnjevale …
Veselo ustvarjanje 🙂
