Pregledna razstava del akademskega kiparja, konservatorja in restavratorja Mateja Turnška (1967-2023)
Od četrtka, 13. marca 2025, bo v prostorih Galerije Šivčeva hiša na ogled pregledna razstava del Mateja Turnška (1967–2023), umetnika, ki je v slovensko kulturno zgodovino vstopil predvsem kot restavrator in konservator. Po izobrazbi akademski kipar se je udejstvoval v različnih umetniških zvrsteh.
Razstavo v treh sklopih je zasnoval kustos Boštjan Soklič. V prvem prostoru so na plakatih predstavljeni njegovi restavratorski in konservatorski projekti, predvsem z območja Gorenjske. Skozi te podobe se razkriva njegov občutek za detajl, spoštovanje do preteklosti in spretnost pri ohranjanju kulturne dediščine. Drugi prostor ponuja vpogled v Turnškov scenografski in filmski opus. Plakatna predstavitev zajema tudi njegova zgodnja kiparska dela ter izbrane grafične odtise, ki odražajo njegov raziskovalni pristop in umetniško izraznost. Tretji prostor je namenjen video projekciji, ki zajema presek njegovih kreativnih obdobij skozi desetletja. Skozi gibljive podobe se odstira razvoj njegove umetniške poti – od prvih eksperimentov do zrelih stvaritev, ki so zaznamovale njegov opus.
Ob razstavi smo pripravili publikacijo o življenju in delu Mateja Turnška. Zanjo so strokovna besedila prispevali umetnostna zgodovinarka dr. Nika Leben, umetnostna zgodovinarka Sara Nuša Golob Grabner, stripar, ilustrator in likovni pedagog Ciril Horjak (tudi poskrbel za video projekcijo), režiser Miha Knific in direktorica Muzejev radovljiške občine dr. Petra Bole.
Iz spremne besede … Matej Turnšek je bil vsestranski ustvarjalec. Njegove restavratorske posege najdemo na številnih pomembnih spomenikih – od sakralnih objektov do historičnih stavb. Največjo ljubezen je gojil do obnove kamnitih elementov, pri čemer je izstopal kot izjemen poznavalec peračiškega tufa. Prav v Galeriji Šivčeva hiša, kjer predstavljamo njegovo delo, smo imeli priložnost spremljati njegovo analizo tega izjemnega materiala. Njegova prezgodnja smrt je prekinila obsežen in ustvarjalni opus. Mnoga dela, ki jih je načrtoval ali začel, so ostala nedokončana. A njegov prispevek ni izginil – ohranja se v številnih restavriranih spomenikih, ki bodo še dolgo pričevali o njegovi predanosti.
Razstavo bo slavnostno odprl Jernej Hudolin, generalni direktor Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije.
Prisrčno vabljeni. Veselimo se vašega obiska!