Strokovno srečanje s predavanji in ogledom Slovenske peči v Kropi,
Kulturni dom v Kropi, petek, 3. marca 2023

Simpozij so organizirali Muzeji radovljiške občine in Kulturno društvo Kropa ob 70-letnici odkritja Slovenske peči v Kropi. Arheološki ostanki Slovenske peči so za raziskovanje železarstva na Slovenskem in železarskega območja Vzhodnih Alp izjemnega pomena. Tehniški spomenik Slovenska peč dokumentira avtohtoni način taljenja železa na prehodu iz srednjega v novi vek in je edina ohranjena tovrstna talilna peč v Evropi.
Simpozij je potekal v veliki dvorani kulturnega doma v Kropi, v sklepnem delu simpozija so si udeleženci ogledali arheološke ostankov Slovenske peči v Dnu nad Kropo in demonstracijo kovanja žebljev v vigenjcu Vice. Udeleženci so se v spremljevalnem delu programa lahko seznanili z delovanjem Društva za raziskovanjem jam Kranj, Geološkega krožka Bobovec na OŠ Staneta Žagarja Lipnica in Muzejskega društva Železniki. Pripravljena je bila tudi manjša razstava železove rude iz nahajališč na Jelovici in okolici Krope ter ohranjenih primerkov žlindre (ostankov taljenja) iz zbirke Kovaškega muzeja.
Referati simpozija bodo v obliki strokovnih in poljudnih člankov objavljeni v tematski številki Vigenjca, glasila Kovaškega muzeja v Kropi, leto XXII–XIII, 2023, naslov 70 let odkritja Slovenske peči v Kropi (predviden izid v juniju 2023, predstavitev bo v okviru prireditev krajevnega praznika – kovaškega šmarna 8. julija 2023 ob 17. uri v Kulturnem domu v Kropi).
Namen simpozija
Namen simpozija je bil spodbuditi strokovno javnost k raziskovanju in vrednotenju arheoloških ostankov Slovenske peči in začetkov razvoja železarskih naselij na Slovenskem na prehodu v novi vek.
Udeleženci simpozija
Na simpoziju so kot referenti in moderatorji štirih programskih sklopov sodelovali strokovnjaki s področij geologije, rudarstva, metalurgije, zgodovine in arheologije ter konservatorske stroke. Simpozij je v javnosti imel izjemen odziv, udeležilo se ga je več kot osemdeset predstavnikov strokovne in zainteresirane javnosti, med njimi muzealci iz Narodnega, Prirodoslovnega in Tehniškega muzeja Slovenije, Gornjesavskega muzeja Jesenice, Gorenjskega muzeja v Kranju in Muzejskega društva Železniki, predstavniki Zavoda za varstvo kulturne dediščine in Zavoda za varstvo narave Slovenije, jamarji iz Društva za raziskovanj jam Kranj, predstavnica Centra za upravljanje z dediščino živega srebra v Idriji, predstavniki oddelka za geologijo ter oddelka za materiale in metalurgijo pri Naravoslovnotehniški fakulteti v Ljubljani, predstavniki Inštituta za kovinske materiale in tehnologije v Ljubljani, predstavniki eksperimentalnih skupin za stare železarske postopke iz Bohinja, Železnikov in Škofje Loke, predstavnica Centra za šolske in obšolske dejavnosti v Ljubljani, zaposleni na Osnovni šoli Staneta Žagarja v Lipnici, predstavniki Občine Radovljica in Krajevne skupnosti Kropa, krajani iz Krope in Kamne Gorice, občani Radovljice ter drugi, ki jih zanima zgodovina železarstva in ohranjanje dediščine železarskih krajev v Sloveniji. Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije je na simpoziju zastopala podsekretarka Irena Lačen Benedičič.
Pri organizaciji simpozija so sodelovali Turistično društvo Kropa, Krajevna skupnost Kropa in Osnovna šola Staneta Žagarja Lipnica.
Sklep simpozija:
Sklep simpozija je nadaljevati interdisciplinarno raziskovanje arheoloških ostankov tehniškega spomenika Slovenska peč v Kropi ter ovrednotiti njegov pomen za zgodovino železarstva v slovenskem in evropskem okviru. Organizatorji simpozija so se zavezali k skrbi za večje javno zavedanje pomena Slovenske peči, v nadaljevanju pa bodo poskrbeli tudi za sodobne oblike njene prezentacije.
V sklepnem delu simpozija so si udeleženci ogledali arheološke ostanke Slovenske peči v Dnu nad Kropo. Tehniški spomenik Slovenska peč je vpisan v register nepremične kulturne dediščine (EŠD 300) pri Ministrstvu za kulturo RS in v razvid javne infrastrukture za področje kulture v Občini Radovljica. S spomenikom upravljajo Muzeji radovljiške občine.
Fotografije dogodka: Nejc Vurnik – FEST Produkcija