V letu 2022 je skupna tema držav, ki sodelujejo pri Dnevih evropske kulturne dediščine – Trajnostna dediščina. Želja je, da bi z našimi trajnostnimi dejanji pripomogli, da bo dediščina vztrajala tudi v prihodnosti.
Dediščina je vedno bila in je trajnostna. Izhaja iz človeka, družine, prenašanja tradicij in znanj, z uporabo virov iz lokalnega okolja. Zato nam je lahko navdih na mnogih področjih našega življenja v sedanjosti in s tem lahko postane osnova za našo trajnostno prihodnost.
Letošnji dogodki so v Muzejih radovljiške občine naravnani k dostopnosti ranljivim skupinam in hkrati prinašajo tudi rešitev za trajnostne igrače.
Kaj vse pripravljamo?
3. 10. 2022
S 5. a razredom OŠ Antona Tomaž Linharta bomo spoznavali, da je muzej lahko dostopen za vse obiskovalce, tudi gluhe in naglušne. Pedagoginja Jerneja J. Koselj in tolmačka Špela Uršič Andres jih bosta popeljali po Čebelarskem muzeju in opozorili, na kaj vse je treba biti pozoren pri tovrstnih vodenjih, hkrati se bodo otroci lahko naučili tudi nekaj kretenj slovenskega znakovnega jezika.

4. 10. 2022
Odprtje dopolnjene medinstitucionalne gostujoče razstave Igre moje mladosti v Kovaškem muzeju v Kropi v torek, 4. 10., ob 18.00.
Razstava Igre moje mladosti prihaja iz Goriškega muzeja, nato vsako leto potuje v drugo regijo Slovenije, kjer jo dopolnijo z igračami tistega okolja. Bila je že v Notranjskem muzeju v Postojni ter v Pokrajinskem muzeju Koper, letos pa prihaja tudi v naše kraje – v Kropo.

Do konca oktobra bosta na spletni strani objavljena še dva zanimiva krajša filma.
Prvi bo film, ki predstavlja poslikane panjske končnice, in bo opremljen tudi s slovenskim znakovnim jezikom.
Drugi pa prikaz izdelave trajnostne igrače, kakršne so nekdaj imeli otroci v Kropi in jo lahko preprosto izdelamo doma, hkrati pa še porabimo stara oblačila.

V Sloveniji se bo ob letošnjih Dnevih evropske kulturne dediščine zvrstilo okoli 400 različnih dogodkov, o katerih si lahko več preberete v spodnji brošuri:
