Kranjska čebela – naša naravna dediščina
Čebelarski muzej, 20.5.2019
Muzeji na Gorenjskem predstavljajo skupni projekt, povezan z najvidnejšo naravno značilnostjo v tem delu Slovenije – gorami, ki jih vsak muzej na svoj način povezuje s svojimi vsebinami.
Tako je v Čebelarskem muzeju na razstavi Kranjska čebela – naša naravna dediščina predstavljena Plemenilna postaja Antona Janše, ki je med letoma 1965 in 2010 na nadmorski višini 1.200 metrov delovala na koncu doline potoka Završnica, vodil pa jo je legendarni čebelar Ciril Jalen z Rodin. Plemenilna postaja je bila postavljena v neoporečen, odmaknjen gorski svet, v okolje, ki je omogočalo nadzorovano vzdrževanje najkvalitetnejših lastnosti kranjske sivke. Na razstavi predstavljamo zgodovino zaščite kranjske sivke v Sloveniji, plemenilno postajo in izobraževalno-vzrejni center Zelenica, ki je v prejšnjem desetletju deloval v okviru Plemenilne postaje Antona Janše, ohranjanje rase kranjske sivke z načrtovano rejo ter vzrejo rodovniških matic. Razstava je zasnovana tako, da izhaja prav iz plemenilne postaje na Zelenici, pri čemer so prikazani postopki zagotavljanja najbolj kvalitetnih matic kranjske čebele.
V okviru projekta je bila vzpostavljena Gorenjska muzejsko-planinska transverzala. Vodnik po Gorenjski muzejsko-planinski transverzali nas vodi od hriba do hriba, vmes pa obiščemo še vseh šest gorenjskih muzejev.
Ob njihovem obisku se v dnevnik odtisne žig, zbrani žigi in rešene naloge v vodniku so nagrajeni z lepimi nagradami.
Neverjetne gore vabijo tudi manj “muzejske” obiskovalce, ki se bodo podali na Geolov (Geocaching). Zakladi iskalce čakajo v muzejih in na vrhovih transverzale.
Pojdimo #skupajdovrha na #neverjetne gore!